Eco-habitat – septembrie 2013
Tip sponsorizare: in bani

Obiective: sustinerea unei activitati de educare sustenabila si eficientizare a costurilor în domeniul locuinţelor, sustinerea unui caz social prin asigurarea unei locuinte pentru o familie foarte saraca, care, astfel, ar putea iesi din impas

Descriere: Asociatia Eco-Habitat isi propune sa promoveze responsbilitatea si sustenabilitatea in domeniul locuintelor, propunand ca solutie alternativa locuintelor clasice, casa din baloti de paie, un concept vechi, traditional romanesc, ecologic, ieftin, durabil si eficient. Casa, construita la Cirligu Mare, la 100 de km de Bucuresti, va fi o casa sociala si va fi donata parohiei Glodeanu-Carlig. Aceasta va adaposti pe rand diferite familii aflate in necaz (sau in situatii dificile) pana cand acestea isi vor putea remedia situatia. Prima familie care va sta in aceasta casa va fi familia Petre, o familie cu doi copii, care locuieste momentan intr-o anexa a unei gospodarii, din care se mai poate folosi tinda (acum locul de gatit) si o camera de 6mp in care dorm laolalta toti membrii familiei.
Mai multe informatii puteti gasi pe site-ul Asociatiei: www.eco-habitat.ro

Category: Proiecte | Added by: anda (07 Oct 2013)