Reamenajarea gradinii Centrului de Plasament "Elena Doamna" Botosani - aprilie-mai 2014

Primavara totul ar trebui sa fie verde si frumos, insa micuta gradina a Centrului de Plasament "Elena Doamna" din Botosani era trista si lipsita de culoare indiferent de anotimp. Ne-am decis sa o readucem la viata plantand copacei, zmeura si flori care sa inveseleasca putin atmosfera.

Cu mic, cu mare, copiii s-au pus pe treaba si, intre doua reprize de ploaie, au inceput marea transformare a gradinitei, pe care vor invata sa o si ingrijeasca. Rotile mari de cuciuc care zaceau acolo de foarte mult timp fara nici un rost au fost scoase si a fost replantat gardul viu. Ploaia ne-a fost, totusi, de ajutor, grabind aparitia gazonului verde-crud.

La cererea copiilor, am decis sa plantam si un colt de zmeura, pentru a culege si ceva roade. Acum asteptam sa rasara rezultatele muncii.

Multumim magazinului Praktiker Botosani pentru varul lavabil si Asociatiei B-Right Media : Centrul de Voluntariat pentru mana de ajutor data de voluntari!

Category: Proiecte | Added by: anda (15 Mai 2014)